Jaki wybrać rozmiar filtra? 10 czy 20 cali?

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Mniejsze obudowy filtrów (np. 10-calowe) lepiej sprawdzą się w kuchni, większe 20-calowe – jako główne filtry do domu. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom obu rozwiązań.

Duży może więcej – czyli zalety wkładów 20-calowych

Filtr 20-cali - Big Blue20-calowe filtry są wciąż mało popularne na naszym rynku. Wielu inwestorów uważa, że lepiej wybrać mniejsze, i tańsze rozwiązania – popularne filtry 10-calowe. Nie ma się czemu dziwić, właśnie takie filtry są dostępne praktycznie w każdym markecie budowlanym czy sklepie hydraulicznym. Jednak, to właśnie wkłady 20-calowe (tzw. big blue) są optymalnym wyborem jako filtry główne dla domu. Dlaczego?

Zalety filtrów 20-calowych

Oczywistych zalet filtra 20-calowego (tzw. Big Blue) jest kilka, można wymienić:

  • Większa żywotność filtra – żywotność 10-calowych filtrów to około 10-15 tys. litrów, wkłady 20-calowe wytrzymują 2-3 razy dłużej
  • Większa przepustowość filtra – przepustowość filtrów 10 calowych wynosi 1-1,5 litrów na godzinę, większe wkłady mają do 3 razy większą przepustowość

Te zalety są oczywiste, ale to nie wszystko. Spójrzmy na budowę wkładów filtrów 20-calowych. W porównaniu do mniejszych odpowiedników, wkłady do filtrów 20″ są nie tylko dłuższe, ale i zazwyczaj grubsze – czy to przekłada się na lepsze filtrowanie? Moim zdaniem tak. Dodatkowo, filtry 20″ mają większą powierzchnie filtrującą co również może polepszyć jakość filtrowania wody.

Podsumowując – gdy porównamy takie same wkłady 10 i 20-calowe, to filtr 20-calowy będzie służył dłużej – i prawdopodobnie – lepiej filtrował wodę. Nawet jak teoretycznie mamy takie same wkłady, w praktyce – wkłady 20-calowe są grubsze i wg. mnie pracują w “optymalniejszych warunkach”.

Wady filtrów 20-calowych

Oczywiście są i wady filtrów 20″, można do nich zaliczyć:

  • Mniejsza dostępność filtrów i wkładów (oczywiście tylko w marketach, w Internecie oferta jest ogromna).
  • Większy rozmiar uniemożliwia montaż np. w kuchni.

Filtry 20-calowe – zastosowanie

Filtry w obudowach 20″ (Big Blue) idealnie nadają się jako główne filtry do domu. W zależności od czystości wody, można użyć 2 lub 3 wkładów podłączonych szeregowo. Np. :

  • Wkład polipropylenowy
  • Wkład węglowy
  • Wkład żywiczny

Lub w innej kombinacji:

  • Wkład sznurkowy
  • Wkład odżelaziający
  • Wkład węglowy

Dzięki większej żywotności i przepustowości, filtry 20″ to optymalne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych lub przy dużym zużyciu wody. Czasem jednak wystarczy wkład 10-calowy.

Dyfrakcyjny filtr do wody 10 cali10-calowe filtry – czyli czysta woda do picia

Bardzo często, jeśli chcemy filtrować tylko wodę do picia/gotowania absolutnie wystarczy wkład 10-calowy. Dodatkowym atutem są mniejsze rozmiary, umożliwiające montaż np. pod zlewem w kuchni.

Oczywiście również w tym przypadku, polecam zastosowanie 2-3 wkładów które działają szeregowo. Mniejsza wydajność i przepustowość nie są tu problemem, bo w kuchni używamy mniej wody, i zazwyczaj pod mniejszym ciśnieniem. Dzięki temu, właściwości filtrujące są na odpowiednim poziomie.

Zadbaj o jakość wkładów filtrujących!

Nie wystarczy kupić filtr, zamontować i zapomnieć o temacie. Warto regularnie (maksymalnie co pół roku) wymieniać wkłady filtrujące. Oczywiście, im lepszej jakości są wkłady filtrujące, tym bardziej czystą będziemy mieli wodę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *